+90 538 253 32 32

Pilates Matı Kaç mm Olmalıdır?

Pilates yaparken olmazsa olmazlardan bir tanesi olan pilates matı çeşitli kalınlıklarda olmaktadır. Bu kalınlıklarda ise pilates için en uygun olan kalınlıktaki pilates matı seçilmesi gerekir. Bu pilates matının farklı özelliklerde olması onun kalitesini belirler. Çeşitli pilates hareketlerinde bu yoganın avantajları ortaya çıkacaktır.

Pilates yaparken ayakta bulunulan pozisyonlarda yeri hissetmek önemlidir. Bunun için bu pilates matının yapısı ince olması önemlidir. Ortalama olarak 10 mm olması ideal kalınlıkta olduğunun göstergesidir. Kalın bir mat üzerinde pilates sporunun yapılması verimi düşürecektir.

Ayrıca pilates üzerinde yapılan birçok hareketin sırt üstü yapıldığını da düşünürsek bu matlarda da ince olması acı verecektir. Mat kalınlığı burada da önem arz eder. Bu nedenle hangi hareketleri yoğun olarak kullanacaksanız ona göre mat almanız tavsiye edilir.

Pilates Matlarında Olması Gereken Özellikler

  • Sert olmaması gerekir. Omurgaya masaj yapacak esneklikte olmaları gerekir. Kalıp gibi olması o pilates matının kalitesiz olduğunu gösterir.
  • Genel olarak ayakta yapılacak hareketlerin yapılması ince pilates matı gerektirir.
  • Genel olarak sırt üstünde yapılacak hareketler kalın pilates matı gerektirir.

Bu özelliklerin olduğu pilates matlarını tercih ederek en doğru pilates hareketlerini yapabilirsiniz. Pilates matı kaç mm olmalı derseniz ise 10-15 mm kalınlıktaki matları tercih edebilirsiniz. Doğru ekipman kullanımı pilates yaparken hareketleri en doğru bir şekilde herhangi acı çekmeden yapılmasını sağlar. Kalıp gibi sert matlar ise sizi rahatsız edebilir. Omuzlara masaj yapabilecek kadar yumuşak olmalıdır. Ancak aşırı yumuşaklık da sorun çıkarabilir. Bu nedenden dolayı orta halli bir sertlikte pilates matı tercih edilmelidir.

Her ne kadar orta sertlikte bir pilates matı tercih edilse de mümkünse pilates hareketlerine göre farklı kalınlıklarda da pilates matı tercih edebilirsiniz. Örneğin ayakta yapılan hareketler için ince pilates matları, sırt üstünde yapılan hareketler için ise orta derecede kalınlıktaki matlar tercih edilebilir.

Bir Başka  Kartal'da Pilates Yapılacak Yerler

Sizler de pilates kurs merkezlerine kaydolarak bu pilates matlarının incelikleri hakkında kendilerinden bilgi alabiliriniz. Mystic Pilates Studio olarak İstanbul Kartal bölgesindeki şubemize gelerek pilates sporunu yapabilirsiniz.

@mysticpilatesstudio