+90 538 253 32 32

Pilates Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

Pilates haftada kaç gün yapılmalı sorusunun cevabı kendi vücut yapınızla ilgilidir. Pilatese yeni başladıysanız 4 gün dinlenmek ve ertesi gün 1 saat pilates yapmak vücudunuza iyi gelir. 4 gün dinlendikten sonra kaslarınız iyileşir. Ay sonunda dinlenme sürenizi 3 güne, Pilates sürenizi 45 dakikaya indirebilirsiniz. Bu sayede vücudunuz daha çok çalışacak ve dinlenmek için yeterli zamana sahip olacaktır.

Bir sonraki ay ise dinlenme sürenizi 2 güne, Pilates sürenizi ise 30 dakikaya indirebilirsiniz. 2 gün sonra kaslarınız iyileşir ve tekrar çalışmaya hazır hale gelir. Pilates egzersizleri sırasında egzersiz yaptığınız her kas grubunu en az 3 gün dinlendirmeye özen gösterin. İşyerinde iki antrenman seansında aynı kasları çalıştırmamaya ve 2 gün dinlenmeye dikkat edin. Bu şekilde yapacağınız egzersizler vücudunuza faydalı olacaktır.

Pilates Haftada Kaç Gün Kaç Saat Yapılması Doğrudur?

Pilatesi ne sıklıkla yapabileceğiniz hakkında bir bilginiz yoksa, pilates hocanızdan yardım alabilir veya aşağıda sizlere sunmuş olduğumuz programı inceleyebilirsiniz.

  • 0-1 Ay: 1 gün çalışıp 4 gün ara   60 dakika
  • 1-2 Ay: 1 gün çalışıp 3 gün ara    45 dakika
  • 2-3 Ay: 1 gün çalışıp 2 gün ara    30 dakika

Yukarıda sizlere için özel olarak hazırladığımız programı evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Eğer plates sırasında veya sonrasında kendinizi rahatsız hissediyorsanız, çalışmayı bırakmalı veya ara vermelsiniz. Ayrıca pilatese başlamadan en az 2 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeniz çok önemli. Çalışmaya başlamadan önce kan basıncını da ölçebilirsiniz. Tansiyonunuz normal ise, egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

Fiziksel terapistinize, sizin için en uygun olan Pilates planını sorun. İnternette bulduğunuz Pilates egzersizlerine kıyasla, bir fizyoterapist eşliğinde yapacağınız Pilates planı sizin için daha faydalıdır. Bölgenizde fizyoterapist yoksa sorularınızı bize e-posta veya yorum yoluyla yazabilirsiniz.

Pilates sanıldığı kadar kolay değil. Ancak doğru yapılırsa vücut için çok faydalı bir egzersizdir. Pilatesin en büyük faydası kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olabilmesidir. Ayrıca vücudu daha ince göstermek için sıkılaştırabilir. Elbette bu işlemin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Pilatesin vücuda bir diğer faydası da stresi azaltmaktır. Kartal Pilates Kursu arayan kişiler Mystic Pilates Studio ile en doğru pilates kursunu seçebilir.

Bir Başka  Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir?

@mysticpilatesstudio