+90 538 253 32 32

Pilates Çemberi Hareketleri

Pilates çemberi, pilates yapanların olmazsa olmazlarından bir ekipmandır. Bu ekipman ile vücudumuzun birçok noktasını geliştirebiliriz. Bunun için her bölgeye uygun doğru hareketler ile pilates çemberini kullanabiliriz. Pilates çemberi ile sizler de daha sağlıklı vücutlara sahip olabilirsiniz. Vücut üzerinde kullanılan belli başlı bölgeleri vardır.

  • Pilates çemberiyle göğüs egzersizi
  • Pilates çemberiyle kol egzersizi
  • Pilates çemberiyle iç bacak egzersizi
  • Pilates çemberiyle karın egzersizi
  • Pilates çemberiyle kalça egzersizi

Bu egzersizler sayesinde çok daha güçlü ve sağlıklı vücuda sahip olabilirsiniz. Peki evde pilates çemberiyle yapılabilecek hareketler nelerdir?

Pilates Çemberiyle Göğüs Egzersizi

Bu egzersizi oturarak ya da ayakta nasıl rahat hissediyorsanız öyle yapabilirsiniz. Sırtınızı dik bir konuma getirerek kollarınızı omuz hizasına getirip yanlara doğru açarak pilates çemberini yanlardan itmeniz gerekir. Bu pozisyonda kollarınızın gergin olması önemlidir. Göğüs ve kol kaslarınızı bu egzersiz sayesinde çalıştırarak etkili bir pilates yapabilirsiniz.

Pilates Çemberiyle Kol Egzersizi

Kollarınızda sarkma gibi durumlar var ise bu egzersizi yapmanız size fayda sağlayacaktır. Göğüs egzersizinin biraz aşağıda yapılan hali diyebiliriz. Pilates çemberini karın hizasında tutarak kollar gergin olacak şekilde sıkılmalıdır. Bu hareketi biraz daha yukarıda yaparsanız kolunuzun arkasındaki kaslar da çalışır.

Pilates Çemberiyle İç Bacak Egzersizi

İç bacak kası günlük hayatta en az kullandığımız kaslardan biri diyebiliriz. Bu yüzden pek güçlü değillerdir, pasif kalmaktadırlar. İç bacak kasları pasif kaldığında sarkma meydana getirebilir. Yere uzanarak pilates çemberini ayaklarınızın arasına almanız sizin için iç bacak egzersizi yapmanızı sağlar.

Pilates Çemberiyle Karın Egzersizi

Yerde pilates matının üzerinde uzanarak pilates çemberini baldırlarınızın arasına yerleştirin. Ardından mekik çeker gibi yaptığınız takdirde karın kaslarınızın yanmasını hissedersiniz. Bu o kasların verimli bir şekilde çalıştığının göstergesidir.

Bir Başka  Uluslararası Pilates Federasyonu

Pilates Çemberiyle Kalça Egzersizi

Pilates matının üzerine uzanarak pilates çemberini bacaklarınızın arasına yerleştirin. Bacaklarınızı havaya kaldırmaya çalışarak pilates çemberini sıkmaya çalışın. Bu epeyce geliştirmeye yarar sağlayacaktır.

Bu hareketler sayesinde sizler de daha sağlıklı bir vücut sahibi olabilirsiniz. Mystic Pilates Studio ile tüm bu egzersizleri yapabilirsiniz.

@mysticpilatesstudio