+90 538 253 32 32

Zumba

Zumba, Latin Amerika kökenli bir fitness programıdır. Latin kültürünün kıvrak dans ortamıyla harmanlanan ve renkli atmosferini yansıtan bu spor aktivitesinin içinde; hiphop, mambo, samba, salsa, oryantal gibi diğer dansların da etkileri görülmektedir. Günümüzde çoğu insanın içe döndüğü, yalnız hissettiği, eve kapandığı ve sıkıntıya düştüğü düşünülürse, zumba tüm bu enerji düşüşlerine iyi gelecek bir yöntem olarak önerilmektedir. Zumba hareketli olduğundan ötürü, kişileri mutlu etmeyi de başarabilmektedir. Aynı zamanda çok da çekici olan bu etkinlik, toplulukla birlikte yapıldığında, adeta bir ayin havasını almaktadır.

Zumba Nedir?

Zumba nedir diye sorulduğunda, günümüzde iniş çıkışlar yaşayan modern insana renkli bir egzersiz çağrısıdır denilebilir. Bu spor aktivitesi ağırlıkla kadınlar tarafından yapılmaktadır. Şarkıları da oldukça şen şakrak olan bu spor için, genellikle pastel tonundaki kıyafetler, eşofmanlar, taytlar, badiler giyilmektedir. Kadınların çılgın yüzlerini ortaya rahatça dökmelerine olanak tanıyan ve kimi uzmanlarca bir dans türü de sayılan zumba, topluluk ruhunu koruması anlamında, insanların beraber eğlenerek vakit geçirmeleri için fırsat yaratır.

Zumba Neden Yapılır?

Genel olarak zumba, kilo vermek, vücudu forma sokmak ve hareketsiz kalmamak adına yapılır. O yönde, kısa sürede büyük kaloriler kaybedilmesini de sağlar. Zumba yerinde durulmaksızın, şarkıların hızlı ritimlerine yak uydurulan çok hızlı bir egzersizdir. Vücudun hemen hemen her bölgesinin aktif şekilde çalıştırılmasını sağlarken; yaratılan koreografilerden de ortaya güzel görüntüler çıkar.

Zumba, ayrıca mutlu ve huzurlu hissetmek için de tavsiye edilmektedir. Nitekim, zumba ortamlarına girdiğinizde, oraların cıvıl cıvıl olduklarına da tanıklık edersiniz. Zumba eğitmenleri de genellikle hareketli, güleç, enerjik insanlardır. Zumba, kadınlara vücutlarının özgürlük sınırlarının ne kadar sonsuz olduğunu da gösterir. Zumba yapan bir insanın kas ve iskelet sistemi gelişir, postürü düzene girer ve bağışıklık sistemi de güçlenir. Zumba takım ruhunu, aidiyeti, özellikle kadınların arasındaki dayanışmacı dişil üretimi de kendiliğinden ortaya çıkarır. Ağırlıkla, hemen hemen her yaştan kadının tercih ettiği bir etkinlik gibi görülmekle beraber, orta yaşlı grubun da rahatça kendilerine yer edilebilecekleri farklı bir ortam yaratmaktadır.

Zumba Nerede ve Nasıl Yapılır?

Zumba nasıl yapılır diye sorulduğunda, genellikle bir spor salonunda ya da açık alanda yapılır denilebilmektedir. Kişiler tek başlarına olmaktansa, bir eğitmenin çıkardığı egzersiz ve dans karışımı gösterilere ayak uydururlar. Zumba müzikleri birbirinden eğlendirici ve canlıdır. Bunların ekseninde, sıra sıra dizilen kişilerin senkronik şekilde aynı şeyleri yapmalarına olanak tanınır. Yana, öne, arkaya doğru hareketlerle giden zumba, katılımcıların kendi eksenlerinde dönmelerini sağlayan bir sistemi de taşımaktadır. O anlamda, konsantrasyon imkânı da yüksek, olumlu etkileri olan bir programdır.

@mysticpilatesstudio