+90 538 253 32 32

Yoga

Yoga, Hindistan temelli olan bir uygulamadır. Bilinenin aksine sadece bedeni değil, ruhu da dinlendirmektedir. Yoga yapmak, beden ve ruhsal olarak çıkılan bir yolculuğa benzetilmektedir.  Yoga için belirli hareketler olsa dahi, bir kalıba girilmesine gerek yoktur. Yoga beden dinlendirme sanatı olduğu için yoga yapmak isteyen birey, vücudu en çok rahat ettirecek pozisyonları kullanarak yoga yapabilmektedir.

Yoga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Yoga yapmaya başlamak isteyen bireylerin bazı noktalar hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yoga yapmaya başlamadan önce birkaç hususa dikkat edilirse, yogadan alınan verim artacaktır. Yoga hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Yoga sadece zor hareketlerden oluşmamaktadır. Bu nedenle yoga hareketleri yapmak isteyenler, çekince yaşamalıdır.
  • Yoga temel olarak nefes yönetimi ile yapılmaktadır. Bedeninizi kontrol etme sanatına yoga adı verilmektedir.
  • Yogaya yeni başlayacak olanlar, eğer bir eğitmen gözetiminde değilse basit hareketlerden başlaması gerekir. Aksi halde, burkulma ya da yaralanmalar meydana gelebilir.
  • Yoga yapmadan 2 ya da 3 saat önce yemek yenmesi gerekmektedir. Yoga, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.
  • Yoga yapanların günde en az 2 ya da 3 litre su içmesi tavsiye edilir.
  • Yoga yaparken kıyafet tercihiniz, sizin hareketleri yapmanızı engellemeyecek türde olmalıdır.
  • Her vücut tipi, yoga yapmaya müsait olmaktadır. Zira her yoga hareketi aynı seviyede değildir.

Yeni Başlayanlar İçin Temel Yoga Hareketleri

Yoga bedeni güçlendiren, kasları harekete geçiren, esnekliği arttıran bir uygulamadır. Bunu yanı sıra anksiyete sorunları ile baş etmenin en kolay yoludur. Sadece yoga matı ya da yoga matına benzer bir zeminde yapılabilecek bazı temel yoga hareketleri şu şekildedir:

Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Ellerinizi matın üzerine koyup, kalçanızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Kendinizi esnetmeye ve boyunuzu uzatmaya gayret etmeniz gerekmektedir. Parmak uçlarınızdaki fazla ağırlığı almak için eklem yerlerinizin matın üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.

Dağ Duruşu

Bu pozisyonda, dimdik bir dağ gibi güçlü durmanız gerekmektedir. Ayaklarınızın yere sağlam basması ve iki ayağınızda eşit yük olması gerekmektedir. Kollarınızı serbest bir şekilde yanlara salmalı ve derin nefes almalısınız.

Ağaç Duruşu

Sol ayak matın üzerinde, diğer ayak ise, sol bacağın iç kısmına doğru bükülü vaziyette olmalıdır. Ellerin kalp hizasında kavuşturulması gerekir. Bakışlar, boy hizasında tek bir noktaya odaklanmalıdır. Derin nefesler alınmalıdır. Sonraki seferde ise, diğer ayak havada olmalıdır.

 Savaşçı

Sağ ayak matın üzerinde sabit dururken, sol ayak bir bacak boyu geride kalır. Sol bacak yavaşça bükülür. Daha sonra kollar iki yana uzatılır. Bakışlar sol işaret parmağına paralel olmalıdır. Bu pozisyonda birkaç derin nefes alınır.

@mysticpilatesstudio