+90 538 253 32 32

Klinik Pilates

Klinik Pilates, fizik tedaviden de esinlenerek, kimi zaman doktorların da kullandıkları tedavi amaçlı yapılan hareketler bütününe denilmektedir. Tedaviyi destekleyici olarak değerlendirilen bu yöntemde, vücudun sıkılaşmasından ziyade, hasar gören ya da sorunlu bölgelerin iyileştirilmesine, yumuşatılmasına yönelik daha disiplinli hareketler bulunmaktadır. Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları için önerilmektedir. Klinik pilates kapsamında, hamilelere de destek verilmektedir. Hamilelik pilatesi denilen bu yönteme göre de, bebeği daha sağlıklı koşullarda doğurmak, doğumdan sonra oluşacak fazla kiloları atmak için de çalışmalar yapılmaktadır.

Pilates Nedir?

Pilates adını, Alman beden eğitimi uzmanı Joseph H. Pilates’ten almıştır. 20. yüzyılın başında yaşayan bu uzman, İngiliz polislerini ve savaşta yara almış askerleri çalıştırmaya başladı. Bu disiplinden doğan çalışma teknikleri de onun soyadıyla anıldı.

Pilates, kasları güçlendirmek, vücudu forma sokmak ve esnetmek, nefes alışveriş dengesini korumak için yapılan birtakım hareketler bütününe denilmektedir. Ayrıca, aklın ve bedenin birlikte dengelenmesini hedefler. Pilates için, egzersiz minderleri, pilates topları ve kimi özel aletler kullanılmaktadır. Pilateste kasların çalıştırılması ve aynı zamanda da serbest bırakılması çok önemlidir. Kişinin beden kontrolünü sağlamasına önem atfedilmektedir.

Klinik Pilatesle Genel Pilatesin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klinik pilatesle genel platesin arasında kimi farkların olduğu bilinmektedir. Bunun en belirgin göstergesi, genel anlamda uygulanan pilateste sadece kasları kontrol etmeye yönelik bir hedefin koyulması ve özel bölgelere inilmemesidir. Klinik pilates ise, kişinin sorun teşkil eden ilgili bölgesini dikkate alarak, ona özel öneriler getirmektedir. Bu sebeple, genel pilates egzersizleri grup çalışmasıyla yapılabildiği gibi, klinik pilates bireyle bire bir çalışılarak ayarlanmaktadır. O yüzden, kişiye özel seanslar, doktor kontrolü, sağlık raporları, kullanılan ilaçlar, dokuların incelenmesi gibi konular da önem taşımaktadır.

Klinik pilates, kas spazmları, skolyoz, kifoz, romatizma, menisküs, tendon zedelenmeleri vd. gibi rahatsızlıkların ekseninde yoğunlaşır. Pilates eğitimini sertifika alan birçok kişi verebilirken, klinik pilatesi verebilmek için fizyoterapist olunması şarttır. Yoksa, kişinin herhangi bir sakatlık geçirmesi de söz konusudur.

Klinik Pilates Nasıl Yapılır?

Klinik pilates nasıl yapılır diye sorulduğunda, birtakım tekniklerin önerilmesi mümkündür. Bu teknikleri aşağıdaki başlıklar altında inceleyebiliriz:

  • Klinik pilateste, reformer pilates aletleri kullanılmaktadır.
  • Klinik pilates fizyoterapist desteğiyle bire bir yapılmaktadır.
  • Genel anlamda, haftada 2 gün, 45’er dakikalık seanslarla uygulanmaktadır.
  • Farklı dirençlere sahip yay ve makara sistemleriyle de uygulama yaptırılmaktadır.

@mysticpilatesstudio