+90 538 253 32 32

Fonksiyonel Egzersiz

Pek çok etki ve işleve sahip olan fonksiyonel egzersiz, temelde vücudun işlevsellik kazanmasını olanaklı kılan hareketlerin tamamıdır. Bu egzersizlerin kapsamı bütün vücudu çalıştıracak hareketler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle fonksiyonel egzersizin kapsamına giren hareketler peş peşe yapılmaktadır. Bu nedenle zorlayıcı olan bu egzersizlerin etkisinin görülebilmesi için kişinin programları bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Antrenman kapsamında bulunan hareketler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • İtme
  • Çökme
  • Fırlatma
  • Çekme
  • Zıplama
  • İvmelenme hareketleri

Yukarıdaki hareketlerin tamamı belirli bir düzen halinde ve seri olarak yapılmakta, bu sayede kişilerin kısa sürede etkili sonuçlar alması olanaklı hale gelmektedir. Oldukça zorlayıcı olan fonsiyonel egzersiz hareketleri, birçok insanın daha işin başında iken pes etmesine neden olabilmektedir.

Fonksiyonel Egzersiz Programı Nedir?

Pek çok zorlayıcı hareketten oluşan fonsiyonel egzersiz, çeşitli hareketlerin belirli bir düzen ve sıra ile yapılmasına dayalı bir antrenman disiplinidir. Bu egzersiz türünde amaç, hareketlerin peş peşe yapılmasıdır. Bu ise kişilerin ilk etapta zorluk yaşamasına neden olmaktadır. Fonksiyonel egzersiz hareketleri zorluk seviyesine göre arttırılmakta, bu sayede kişi kısa sürede etkili sonuçlar alabilmektedir. Bu egzersizler kapsamında kişi daha esnek bir hale gelir. Bunun yanı sıra kişinin kasları arasındaki uyun ve dengede bir artış meydana gelir. Egzersiz kapsamında bulunan hareketlerin seri bir şekilde yapılması sakatlık riskinin artmasına neden olmaktadır.

Fonksiyonel Egzersiz için Spor Altyapısı

Birçok kişi fonksiyonel egzersiz için spor altyapısı olmalı mı şeklinde bir soru sormakta ve bu sorunun cevabını merak etmektedir. Egzersiz içerisinde yer alan hareketler, kişilerin spor geçmişlerine, dayanıklık vb. durumlarına göre özelleştirilebilmektedir. Her bir hareketin bünyesinde yer alan zorluk seviyesi birbirinden farklıdır. Bu neden spor altyapısı olmayan kişiler de kolay hareketlerden başlayarak bu egzersizleri uygulayabilir. Kişilerin dayanıklılıkları arttıkça hareketlerin zorluklarında da artış meydana gelmektedir.

Fonksiyonel Egzersiz ile Fitness Hareketi Arasındaki Farklar

Çoğu kişi fonksiyonel egzersizle fitness hareketlerinin birbirinden farklı olan yönlerini merak eder. Fonksiyonel egzersizler aslında doğal akış içerisinde yapılmaktadır. Bu sayede bütün kasların doğru oranda ve doğru sıra ile çalışması olanaklı hale getirilir. Fonksiyonel egzersiz kapsamında yer alan en basit hareketin yapılması sırasında bile değişik kas gruplarının beraber çalıştığını görürüz. Bu ise kas gruplarının güçlenmesini olanaklı hale getirir. Günümüz antrenmanları ve fitness’in bazı hareketlerinde fonsiyonel egzersiz hareketlerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu hareketler kapsamında kişi kısa sürede forma girer.

@mysticpilatesstudio