+90 538 253 32 32

Çocuk Pilates

Çocuk pilates, küçük yaştan itibaren çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak için uygulanmaktadır. Nitekim, bugün her birimiz birer yetişkin olmuşsak ve çeşitli problemler yaşıyorsak, bunların çoğunun izlerinin çocuklukta yaşadıklarımızdan ötürü olduğu bilinmektedir. Kimse ailesini seçme şansına sahip olamadığı için, maalesef herkes yarım yamalak büyümekte, olgunlaşınca da geçmişte yaşadıklarını düzeltmekte geç kalmaktadır. Bu yüzden, toplumlarda sağlıklı ilişkiler de kurulamamaktadır. Bununla birlikte, yine çocuklukta geliştirilen kas ve iskelet sistemi yaşlılığa giden süreci de olumlu anlamda etkilemektedir. Belli bir yaşa gelmiş ya da belli bir düzeni oturtmuş kişilerin pilatese adapte olmaları, spor yapmaları, kendilerine vakit ayırmaları ve motivasyon elde etmeleri de giderek zorlaşmaktadır. Ağaç yaşken eğilir düsturundan hareketle, artık çocuklar için de gözetmen denetiminde pilates egzersizleri yapılmaktadır.

Çocuk Pilates Nedir?

Çocuk pilates, uzman eğitmenlerin eşliğinde, kontrollü şekilde yapılan ve çocukların vücutlarının esneklik oranlarına göre ayarlanan bir spor çeşididir. Genellikle, 6-17 yaş arasındaki kesim için önerilen bu egzersizler, çocukların kas gelişimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, onların ebeveynleri tarafından eve kapatılmak zorunda kalmalarına, okul-dershane-ev üçgeninde heba olup gitmelerine karşı da, bir öneri olarak sunulmaktadır. Çünkü, çocuklar en neşeli, enerjik, keşfetmeye dayalı çağlarında odalarına, internete, yetişkinlerin ortamlarına adeta hapsedilmektedirler. Doğayla, sporla, sanatla buluşması gerek bu çocuklar, daha kendi tecrübelerini yaşayamadan, yetişkinlerin ve ailelerin tecrübelerini sırtlanmaktadırlar. Çocuklar için pilates, bu acı gerçeğin farkında olanların, evlatlarına bir çıkış yolu aramaları adına başlatılan önemli bir adımdır. Onların yaratıcı enerjilerini dengeler, odaklanmalarına da yardımcı olmaktadır. Çocuklar pilates yaptıklarında kendilerini mutlu hissederlerken, eğitmenleri de rol model alarak, hayata daha sağlam bir noktadan başlamaktadırlar.

Çocuk Pilatesin Yararları Nelerdir?

Çocuk pilatesin yararları değerlendirildiğinde, birçok etkisinin olduğunu belirtmemiz olasıdır. Bu etkileri aşağıdaki başlıklar altında saymamız mümkün olmaktadır:

  • Çocuk pilates, çocukların kas ve iskelet sisteminin düzenli şekilde gelişmesine olanak sağlar.
  • Çocuk pilates, çocukların enerji kontrollerini de ayarlar ve onların mutlu hissetmelerine neden olur.
  • Çocuk pilates, çocukların dikkat dağınıklıklarına, etrafa yoğunlaşamamalarına ve sıkıntılarına karşı bir kalkan görevi görür.
  • Çocuk pilates, çocukların duruş bozukluklarını düzeltir, onların bağışıklık sistemlerini de güçlendirir.

Çocuk Pilates Nasıl Yaptırılır?

Çocuk pilates öncelikle bir uzman eğitmen kontrolünde yapılır. Bu eğitmenin pedagojik yeterliliği olması adına diploması ve sertifikaları da bulunması gereklidir. Çocuklar yaş gruplarına göre sınıflara ayrıldıktan sonra, onlarla esneme hareketleri çalışılır. Köprü, tek bacak streç, tahta gibi jimnastik hareketleri uygulanır. Ayrıca, çocukların boy ve kilo oranlarına göre uygun şekilde üretilen pilates topları da bulunmaktadır. Onlarla da çalışma sağlanmaktadır.

@mysticpilatesstudio