+90 538 253 32 32

Fizik Tedavide Pilates Topu İşe Yarar Mı?

Fizik Tedavide Pilates Topu İşe Yarar Mı?

Fizik tedavi gören birçok kişi, bu süreç esnasında pilates toplarının kullanılıp, kullanılmayacağını da merak etmektedir.Bu nedenle insanlar fizik tedavide pilates topu işe yarar mı? Gibi sorular birçok kişi tarafından incelenmektedir.

Bu soruya verilebilecek cevap evettir. Zira asıl çıkma amacı, 1. Dünya Savaşı esnasında yaralanan ya da sakat kalmış askerleri, yattıkları yerden rehabilite edebilmektedir. Ne var ki zaman geçtikçe bu amacı değişerek bir spor, egzersiz haline gelmiştir. Kartal Pilates Merkezimiz bu konuda size profesyonel olarak destek sağlayacaktır.

Bu nedenle gerek top ya da matla, gerekse reformer aletler ile yapılan pilates, fizik tedavi için de bir fayda göstermektedir. Burada kişilere özel bir plan hazırlanmakta olup, en iyi sonucu alması sağlanır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates’in bilinen çok sayıda faydası vardır. Bunlardan bir tanesi de incelmedir. Zira başka kadınların fark edeceği üzere, pilates yapan kadın vücudu 1 ya da 2 beden incelmedir. Bu erkekler için de geçerli bir durumdur. Ayrıca şu gibi faydaları da vardır;

  1. Vücutta bulunan tüm kasları güçlendirir ve uzatır.
  2. Vücutta yer alan tüm kasları çalışır. Buna aktif olmayan kaslar da dâhildir.
  3. Vücudu sıkılaştırarak, esnekliğini arttırır. Böylece daha estetik durmasını sağlar.
  4. Omurga ve iskelet rahatsızlıklarına karşı iyi gelir.
  5. Omurgayı dikleştirir ve duruş bozukluklarına iyi gelir.
  6. Sakatlama tehlikesini düşürür. Sakatlanma yaşanmışsa, iyileşme sürecini hızlandırır.
  7. Kan dolaşımını hızlandırarak, daha rahat nefes alıp verme sağlar. Böylece vücuda giren oksijen de artar.
  8. Ruh, zihin ve bedeni aynı anda geliştirir.
  9. Kişilerde koordinasyonu ve dengeyi arttırır.

Bunlara ek olarak pilates, insanlarda stresi azaltan ve pozitif enerjiyi arttıran bir etmendir.

Bir Başka  Pilates Matı Kaç mm Olmalıdır?

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pilates düzenli yapılması gereken bir egzersizdir. Bu nedenle kısa sürede sonuç almak beklenmemelidir. Ancak düzenli aralıklar ile doğru şekilde yaparsanız, pilates kaç haftada etkisini gösterir için verilebilecek cevap 1 ile 3 aydır.

Eğer hareketleri doğru yapmazsanız, size hiçbir yararı olmayacaktır. Ayrıca eğitmeninizi doğru seçmeniz, hareketlerin tümünü dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Kartal’ da bulunan pilates merkezime sizlere tecrübeli ve sertifikalı eğitmenleri ile uygun fiyata pilates ile  tedavi yöntemlerinden en iyi sonucu almanızı sağlar.

@mysticpilatesstudio